Why is Recruitment Special in IT? | ‘İşe Alım’ Bilişim Sektöründe Neden Farklılaşıyor?

This article explains why recruitment is & should be specialized in IT sector, and published originally in Harvard Business Review  Turkey Blog on 14.03.2016.

Bu yazımızın aslı, 14.03.2016 tarihinde Harvard Business Review Türkiye Blog‘ta yayınlanmıştır.


“Yazılımcıya ihtiyacımız var, ama bulamıyoruz!” “Yeni proje aldık, ama aradığımız bilgisayar mühendislerini zamanında bulup işe alamazsak proje başlamadan bitecek!”

Sanırım teknoloji sektöründe olup da  bu sözleri duymayanımız yoktur. Bırakın duymayı, bunlar büyük olasılıkla sık sık işittiğimiz, hatta belki kendimizin de yakındığı durumlar, öyle değil mi? Kaldı ki artık günümüzde teknolojiden bağımsız bir iş / sektör de düşünmek/tasarlamak/kurgulamak neredeyse olanaksız: Booking.com ve Airbnb otelcilik yapıyor, ama kendi otelleri yok; Über taksicilik yapıyor, ama kendi taksisi yok! Bizden de örnekler verelim: Yemeksepeti, yemek/restorancılık işinde, ama kendisi restoran sahibi değil; ya da benzer şekilde Çiçeksepeti’nin kendi çiçekçi dükkanı yok! Ancak tüm bu firmaların “iş” yaptıkları alandaki veriyi işleyen, üzerinde algoritmalar çalıştıran yazılımları var. Yazılım günümüzde o kadar güçlü ki artık donanım (hardware) bile bulut teknolojisi ile yazılıma (software) dönüşmüş durumda. Örneğin Netflix, bünyesinde makina tutmak yerine AWS (Amazon Web Services) ile ilerlemeyi tercih ediyor. Özetle, neredeyse tüm iş alanları yazılım üzerine temelleniyor.  Bunun doğal bir sonucu olarak da yazılım geliştiricilere, yazılım mimarlarına, yazılım test mühendislerine olan ihtiyaç hızla artıyor.

Yazının devamı için tıklayınız: http://hbrturkiye.com/blog/ise-alim-bilisim-sektorunde-neden-farklilasiyor

“2030’da arz-talepLabor Shortage Surplus 2030 farkının örn. Almanya’da %23, Güney Kore’de %26, Brezilya’da %33 olacağı tahmin ediliyor. Bu fark, daha yüksek yetkinlik, bilgi ve donanım gerektiren bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi alanlarda daha da açılıyor.”

Yazıdan bazı alıntılar:

“… başarılı olmak için Avrupa ülkeleri ile ABD şimdiden pek çok önlem almaya başladı: Örn. i) girişimcilik destekleniyor, ii)programlama ve kodlama dersleri ilkokul düzeyinde verilmeye başladı, iii) kadınların IT’ye özendirilmesi ve cesaretlendirilmesine yönelik projeler teşvik ediliyor, iv) ABD Başkanı Obama “TechHire” adında bir proje başlattı, vb. …”

“… Bu, aynı IT/Teknoloji uzmanları gibi “IT/Tech Recruiter”lara olan talep de giderek artacak ve şimdiden kendini bu alanda yetiştirmeye başlayıp kendine bu konuda yatırım yapanlar, önümüzdeki yıllarda fark yaratan kişiler arasında olacaklar, anlamına geliyor. İK’cılar için bu alanda başarılı olmanın ilk ve olmazsa olmaz şartı ise şu: Teknoloji değiştikçe mühendislerin yeni teknolojileri öğrenip kendilerini sürekli geliştirmesi gibi, bilişim işe alım uzmanları da “sürekli öğrenme ve gelişimi” hiçbir zaman bırakmamalılar!”


Kişisel not: 

  • Yazımızdan keyif aldıysanız aşağıya yorum yazarak bunu paylaşmaktan çekinmeyiniz.
  • Daha fazlası için sHR Company Page‘ini de takip ediniz.

Leave a Reply